Styl japandi we wnętrzach

W aranżacji wnętrz wciąż pojawiają się nowe trendy. Jednym z nich jest styl japandi, po który coraz chętniej sięgają architekci, inwestorzy i właściciele mieszkań na całym świecie. Całkiem słusznie może Ci się on kojarzyć z Japonią, gdyż rzeczywiście czerpie inspiracje z Kraju Kwitnącej Wiśni… ale nie tylko. Na czym opiera się ten styl i skąd wzięła się jego popularność?

Wnętrza w stylu japandi – czyli jakie?

Słowa, które najlepiej opisują styl japandi, to harmonia, spokój, oszczędność i minimalizm. Nieprzypadkowe jest złączenie słów „Japan” i „skandi” – w istocie japandi to mariaż stylu skandynawskiego i japońskiego. Korzystają z podobnej palety kolorów, stawiają na prostotę i minimalizm. W obu przypadkach żywe rośliny są chłodne i majestatyczne. We wnętrzach stosuje się kamień, drewno, len oraz bawełnę. Dominują biel i jej odcienie, a także kolory drewna i ziemi. 

Styl ten czerpie to, co najlepsze z japońskiego i skandynawskiego. Stawia się w nim na komfort, przytulność i funkcjonalność. Zdecydowanie widać w nim zamiłowanie do natury. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu japandi? 

Styl japandi – czym się wyróżnia?

Styl ten jest coraz częściej widoczny w magazynach wnętrzarskich i aranżacjach wnętrz wybieranych przez Polaków. Co zrobić, aby wprowadzić go do swojego domu czy mieszkania?

Wybierz naturalne materiały 

To właśnie takie królują w aranżacjach w stylu japandi. Dlatego też stawiaj na elementy wykonane z drewna, szkła, rattanu, kamienia, słomy, gliny czy metalu. Nie wybieraj do aranżacji syntetycznych surowców, a jeśli już, to niech stanowią pewien dodatek a nie element dominujący. We wnętrzu postaw na bambus czy wiklinę. Kluczowym materiałem w stylu japandi jest drewno. Bardzo często wykorzystywanymi są cedr, cyprys czy modrzew, ale nie tylko – zależy to m.in. od kraju.

Stonowana paleta kolorów

Wybieraj odcienie uspokajające i kojące zmysły. W stylu japandi stawia się na odcienie bieli, beże, brązy oraz przybrudzone pastele. Wykorzystuj odcienie ziemi. Kolory możesz przełamywać metalicznym srebrem czy czernią. Czerń ma też szczególnie zastosowanie w formie dodatków. Przeważnie projektanci wnętrz wykorzystują w japandi nie więcej niż trzy odcienie.

Stawiaj na umiar i przestronność

Celuj w minimalizm. Dotyczy to nie tylko wspomnianych kolorów, ale również tekstur czy kształtów. W tym stylu nie ma miejsca na zbędne meble czy bibeloty. Powinny się w nim znajdować wyłącznie takie, które mają określoną funkcję. To nie oznacza, że nie możesz sobie pozwolić na dodatki – mogą się znaleźć w aranżacji, ale nie powinny być przytłaczające. Docelowo możesz uzyskać wnętrze z jednej strony skromne, a z drugiej – wizualnie zachwycające. 

Wybierz minimalistyczne meble

Meble pasujące do tego stylu powinny być wykonane z drewna, kamienia, bawełny, lnu – ogólnie z naturalnych materiałów. Designerzy często sugerują wyłożenie łazienki kafelkami imitującymi drewno. We wnętrzach stosuje się parawany, plecionki z wikliny czy rattanu. Jeśli chodzi o meble, zdecyduj się na ławy przy stole w jadalni czy stołki w kuchni.

Zrezygnuj z bogato zdobionych szaf czy foteli. Szafki powinny mieć gładkie fronty bez wyrazistych uchwytów. Niech meble mają proste i smukłe linie. Wnętrze powinno być ergonomiczne, a jednocześnie nowoczesne.

Postaw na oryginalne dodatki

Minimalizm nie oznacza, że musisz zrezygnować z elementów dekoracyjnych. W aranżacjach w stylu japandi często możesz trafić na zachwycające dodatki. Po prostu dopasuj je odpowiednio do wnętrza. Możesz umieścić podnóżki z kwadratowymi poduszkami, designerskie lampy, efektowne rośliny domowe czy fantazyjne doniczki. Znajdź miejsce na kompozycje z kwiatów czy suche gałązki w wazonach. To dodatki, które podkreślają styl japandi i doskonale do niego pasują. 

Znajdź miejsce na elementy vintage

Elementy, po których widać już upływ czasu, wpisują się w założenia stylu japandi. Przeróżne niedoskonałości mogą prezentować się znakomicie w połączeniu z innymi elementami. Dlatego też zdecydowanie weź pod uwagę rzeczy, które masz, np. odziedziczone do babci, choćby wiekowy dywan.Artykuł powstał we współpracy z Nieruchomosci-online.pl.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest firma HERITAGE CONCEPT Karina Kościukiewicz prowadząca biuro nieruchomości M&K Nieruchomości z siedzibą przy Powstańców Warszawy 23, 05-840 Brwinów (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@mikbiuro.pl… czytaj więcej